Kitap Okuma Saatlerimiz

Yıldızlar, ağaçlar, balıklar, üzgün fareler, meraklı zebralar, kırmızı saçlı kızlar.. Her kitap bize farklı bir pencere açar, bizi birbirinden farklı dünyalara misafir eder. Özellikle okul öncesi dönemde kitaplar çocukların hayal güçlerinin, yaratıcılıklarının ve farkındalıklarının gelişmesini sağlar. 

Okul öncesi eğitim kurumları ve aileler çocukların kitapla buluşmasında ve onlara kitapların dünyasını sevdirmede çok önemli bir rolü vardır. Biz de Hayal Yuva olarak kütüphanemizdeki kitaplara sürekli yenilerini ekleyerek her gün sınıflarımızda kitap okuma saatleri yapıyoruz.

Okul Öncesinde Kitap Okumak Neden Önemli?

Okul öncesi, çocukların tam anlamıyla hayatı öğrenmeye başladıkları, her şeyi yaşayarak, deneyerek keşfettikleri dönemdir. Bu dönemde çocuğunuza kitap okumanız onun kendini ifade etmesi, merak duyduğu hayatla ilgili sorularını cevaplaması ve ileride ki okul başarısını artırması için çok önemli bir faaliyettir. Ayrıca farklı birçok olumlu katkısı da mevcuttur;

kitap
  • Dil Gelişimi

Okul öncesi dönemde kitap okumak, çocukların dil gelişimlerine katkı sağlar. Kelime dağarcıklarını zenginleştirir, cümle yapısı ve gramerle tanışmalarına yardımcı olur.

  • Duygusal ve Sosyal Gelişim

Hikayelerdeki karakterlerle empati kurmak, çocukların duygusal anlayışlarını ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bir başkasının duygularını anlama yeteneği, hayat boyu önem taşıyan bir beceridir.

  • Hayal Gücünü Teşvik Etme

Kitaplar, çocukların hayal güçlerini besler ve yaratıcılıklarını teşvik eder. Bir hikayenin içine dalmak, düşünme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur.

  • Okuma Alışkanlığı Kazandırma

Erken yaşta kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, ilerleyen yaşlarda okumanın bir zorunluluk değil, keyifli bir etkinlik olarak görülmesini sağlar.

  • Aile Bağlarını Güçlendirme

Birlikte okuma zamanı, aile bireyleri arasında kaliteli zaman geçirme fırsatı sunar. Bu, çocukların kendilerini güvende ve sevildiklerini hissetmelerine yardımcı olur.