IPC Hayal Yuva’da

Yapılan araştırmalara göre yabancı dil eğitimi küçük yaşlarda başladığında öğrenme daha kalıcı olmaktadır. Yabancı dil eğitiminde en kazançlı olduğu dönem 2-7 yaş arasıdır. Çünkü çocuklardaki öğrenme kapasitesinin en yüksek olduğu dönem bu aralıktadır. Eğer çocuk bu dönemde yabancı dil öğrenmeye başlarsa yabancı dili de ana dili gibi rahatlıkta öğrenebilir. Dil bilimciler ve eğitimciler erken yaşta yabancı dil öğretiminin çocuğun bilişsel gelişimine katkıda bulunacağını ve kalıcı bir öğrenme gerçekleşeceğini belirtmektedir.

Hayal Yuva olarak yaptığımız uzun ve detaylı araştırmalar sonucunda İngilizce eğitimi için International Preschool Curriculum (IPC) ile beraber hareket etmeye karar verdik. IPC anadili İngilizce olmayan 115 ülkede yabancı dili İngilizce seviyesinde öğretmeyi hedefleyen, çoklu zeka kuramına göre, Harvard Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından hazırlanmış bir okul öncesi eğitim sistemidir. Bu program ile yabancı dili tamamen oyun ve deneyim odaklı doğal bir öğrenme sistemi ile sunmaktadır.
 

Ipc neden farklı?

Tam zamanlı uygulanan bu yabancı dil eğitimi ile çocukların gün içerisinde maruz kalarak, deneyimleyerek, yaparak, oynayarak ve eğlenerek yabancı dili günlük aktivitelerinin içerisinde öğrenmesine olanak sağlar. 

57 farklı tematik üniteden oluşan müfredat ile altı farklı beceri alanında gelişme sağlanır;

ingilizce
  • IPC müfredatında kullanılan oyun, sorgulama ve nesnel tabanlı öğrenme stillerini içeren kavramların geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmıştır.
  • Haftanın belli günlerinde ve kısıtlı zaman dilimlerinde verilen İngilizce dersler yerine IPC müfredatı, çocukların tam zamanlı ve kapsamlı bir İngilizce eğitimi görmesine olanak sağlar. 
  • Çocukların ilgi alanlarına göre tasarlanmış tematik konular ile dersler eğlenceli ve ilgi çekici bir hale gelir. Tematik yaklaşım öğrenmenin çok daha doğal ve parçalı olmasına olanak sağlar. 
  • Bütün müfredat oyun tabancı etkinliklere dayanacak şekilde hazırlanmıştır. Oyuna dayalı öğrenmenin dil, okur yazarlık, sosyal ve duygusal becerileri geliştirdiği araştırmalar ile kanıtlanmıştır.
  • IPC, çocukların ne öğrendiklerini anlamalarına ve öğrenme sürecinin neresinde olduklarını yansıtmalarına yardımcı olmak için önemli olan sorgulama, oyun, tematik ve hedef temelli bir öğrenme modelini birleştirir.